Galeri

SSVD(Sezeryan Sonrası Vajinal Doğum)

Konu, 'Hamilelik' kısmında muresin tarafından paylaşıldı.

1. muresin

muresin Üye

Merhaba bayanlar..
    Belki bilmeyenler vardır öncelikle konu hakkında bilgi vermek isterim:) Açık konuşmak gerekirse bir aya kadar bende böyle bir durumun varlığından haberdar değildim. Bir arkadaşım sayesinde öğrendim ve araştırmalara başladım ve hiç azımsanmayacak sayıda SSVD yapan anne olduğunu öğrendim ve neden bende yapamiyim dedim:)
    Artık sezeryan olmak zorunda değiliz. Önceden beri süregelen algıyı yıkıyoruz! SSVD grupları çığ gibi büyümekte ve imza kampanyaları düzenlenmektedir.Bende imza kampanyalarına destek veriyorum çünkü bende sezeryan mağduruyum:( Ama artık sezeryan kaderimiz olmaktan çıkıyor eğer istersek son ana kadar sabırla bekleyip doktorumuzu da ayarlayıp normal doğum yapabiliriz. Öncelikle dikkat etmemiz gereken konu önemli bir sağlık sorunumuzun olmaması(kalp,şeker,tansiyon,çatı darlığı vs.) Sonraki adımımız doktorumuzu iyi seçmek sizi yarı yolda bırakmayacak biri olmalı. Çünkü bu yola girdiğimizde en önemli iki destekçimiz doktorumuz ve ailemiz olacak.Gelelim bir sonraki adıma hamileliğimizi yatarak değil yürüyüşlerle ve güzel beslenerek geçirmek ve bol su tabi olmazsa olmaz..Hareket berekettir ve doğumu kolaylaştırır.Son ayımıza geldiğimizde eğer bebekte de sıkıntı yoksa bir tık daha fazla beklemek normal doğum belirtilerini görmek nişan,su,5 dk ya bir düşen sancılar gibi normal doğuma bir tık daha yaklaştırır bizi.Ve sürekli ebemiz veya doktorumuzla irtibat halinde olursak daha iyi olur sonuçta yaşamadığımız bir olay deneyim yok bilgi yok illaki korkularımız olacaktır bu sebeple sürekli irtibat hali sizi birazda olsa rahatlatabilir. Açılma tamamlanıp doğum başladığında o an çekilen sancıların ve acının aynı gün geçecek olmasını düşünürsek o an katlanmaya değer bence :) umarım tüm normal doğum isteyen anne adayları bu duyguyu tadar anestezi almadan gayet kendinde bebeğinle ilk karşılaşma anı hiç bişeye değişilmez bi duygudur eminim... Aramızda varmı SSVD yapan eğer varsa neler yaşadı deneyimlerini bizimle paylaşırsa çok sevinirim. Rabbim tüm anne adaylarına hayırlı ve kolay bir doğum nasip etsin inşallah...

Filizz bunu beğendi.
  2. Ayseog

Ayseog Yeni Üye

Merhabalar.
    Bende sezeryan sonrası normal doğum yaptım. Biraz dikkat ile herkes yapabilir. Sezeryan a mahkum değiliz. Tüm annelere anlatılmalı normal doğum yapabilecekleri...

Filizz bunu beğendi.
  3. Filizz

Filizz Yeni Üye

Çok doğru ilk doğumlar da eğer gelişme kendiliğinden ilerlemiyorsa doktorlar genelde bunu kullanıyor tabi annenin bilgisizliği de büyük etmen. Doktorumuza güvenip inanmaktan başka çare göremiyoruz. Direk yatış yapılıyor yatağa bağlı olarak annenin sancıları karşılaması bekleniyor. Ama bi duş alsa yada pilates topu üstünde zıplasa en kötü yürüyüş yapsa bile dalgaları daha rahat karşılayabiliriz..umarım artık sezeryan Doğum en son çare olarak yapılır herşeyin doğalı en güzeli

4. Filizz

Filizz Yeni Üye

Sizin kaç yıl arayla oldu acaba hangi şehirdesiniz biraz anlatırmısınız merak ettim

Sayfayı Paylaş